İş Ara :  Tüm Türkiye İlan Ara
MediteraHomeCare Genel Müdürü Sn Gökhan Akdoğan; Medikal Sektör ve Tıbbi Mümessillere Yö..
Yayınlayan: TibbiMumessil.Com   ( 22.02.2008 )
MediteraHomeCare Genel Müdürü Sn Gökhan Akdoğan; Medikal Sektör ve Tıbbi Mümessillere Yönelik Fırsatlar Hakkında Sorularımızı Yanıtladı.
MediteraHomeCare Genel Müdürü Sn Gökhan Akdoğan; Medikal Sektör ve Tıbbi Mümessillere Yönelik Fırsatlar Hakkında Sorularımızı Yanıtladı.

TibbiMumessil.Com: İlaç endüstrisinin çeşitli kademelerinde uzun yıllar çalıştınız. İlaç endüstrisinde birçok alternatifiniz varken, medikal sektörü tercih etme kararını nasıl verdiniz?

  Sn. Gökhan Akdoğan: Aslına bakarsanız bu soruyu medikal endüstriye geçmeden önce ben de kendime sordum. İlaç sektöründe kalmalı mıyım? Yoksa medikal endüstrinin içinde mi olmalı mıyım? diye kendime sordum. Bu kararı vermek çok kolay değil tabiki.

Çünkü, ilaç endüstrisinin çeşitli kademelerinde 18 yıl görev aldım. Tabiki bütün tecrübem ilaç sektörüne yönelikti. Daha doğrusu, sahip olduğum mesleki birikimin teknik tarafı hep ilaç endüstrisine yönelikti. Mesleki birikimin yönetimsel tarafı ise, eğer doğru yol ve yöntemler izliyorsanız, her sektörde edinebileceğiniz ve kullanabileceğiniz bir birikim. Dolayısıyla, sahip olduğum mesleki birikimin, teknik yanını yeniden öğrenmem, yeniden yapılandırmam gerekmekteydi.

Daha sonra medikal pazarı inceledim. Medikal pazarda hem yönetimsel, hem de iş yapma tarzına yönelik boşluklar gördüm. Bu boşluk, ilaç sektöründe edindiğim deneyimi, birikimi medikal endüstride başarıyla kullanma şansını bana fazlasıyla verecekti.

 Ayrıca başında bulunduğum şirketin gurup olarak tamamına baktığınızda sağlık sektöründe önemli bir yere sahip. Meditera, Medikal sektörde çok önemli bir marka. Böylesine önemli bir şirketin başında da çok vizyoner, şirketi sıfırdan bu noktaya getirmiş, şirketin ve endüstrinin geleceğine yönelik çok ciddi öngörüleri ve hareket planı olan biriyle beraber çalışmakta işin ayrı bir tarafı.

Meditera’nın kurucusu Eczacı Atilla Sevinçli, sağlık endüstrisi içindeki medikal pazarda hem üretimi, hem pazarlamayı hem de satışı çok iyi standartlarda yürütebilen bir ekip yaratmayı başarmış birisi. Bu alanda kendisine önemli bir yol açmış. Meditera, Dünyadaki çok önemli sağlık markalarının Türkiye’de hem üretim hem de pazarlama partnerliğini yapmakta olan bir şirket. Bu çok ciddi bir iş. Ben Meditera’nın büyük hacmi içinde yer almayıp, yine onlarla birlikte yeni oluşturduğumuz MediteraHomeCare şirketinin başındayım. Tüm bunlar, medikal endüstriyi tercih etmemde en önemli nedenler oldu diyebilirim.

TibbiMumessil.Com: Meditera HomeCare medikal endüstrinin hangi alanında yer alıyor?

  Sn. Gökhan Akdoğan: Çalıştığımız alan tamamen evde bakım ve tedavide kullanılan ürünlerin ithalatı, üretimi, satış ve pazarlamasını kapsıyor. Organizasyonumuzun satış ve pazarlama birimleri var. Evde bakım ve tedavi boş bir pazar. Burada kullanılacak ürünlerle ilgili önemli çalışmalar yapılabilir. Bizde bunların peşindeyiz. Yeni getirdiğimiz bir ürün var. B.Braun ile önemli bir anlaşma yaparak, kendi markamız için Braun’a üretim yaptırıyoruz.

Ardından gelecek ürünlerimiz var. Şu anda adını vermek için erken ama, dünyada çok önemli ilaç araştırmaları yapan bir şirketin, medikal pazardaki önemli bir ürünü, bizim aracılığımızla ülkemize geliyor. Bunun yanı sıra Dr Schumacher’in yatan hastalarda kullanılan hijyene yönelik ürünlerinin pazarlamasını da biz yapacağız.

TibbiMumessil.Com: Sizin gibi ilaç endüstrisinde yoğun deneyim ve birikime sahip bir yöneticinin medikal sektörde bir şirket yönetmesi, genellikle sık karşılaşılan bir durum değil. Bu bakış açısıyla medikal sektördeki yapılanmayı, sağlık sektörü içindeki yerini ve bulunduğu konumu bizimle paylaşır mısınız?

  Sn. Gökhan Akdoğan: Medikal sektörün Türkiye’deki yapılanması ilaç kadar eski olmasa da uzun yıllara dayanan bir geçmişi var. Fakat sağlık sektörü içinde bulunan diğer alanlara göre daha geri kalmış bir alan olduğunu düşünüyorum. Tabi ki bu benim görüşüm, herkes katılmayabilir.

 Yönetimsel anlamda, pazarlanan ürünlerin satış noktalarında, bu ürünlerin hastaya ve hekime ulaştırılmasında izlenen yol, yöntemler ve kullanılan stratejiler anlamında sağlık endüstrisinin bütünü içinde en geride kalan kısım gibi görünüyor. Aslına bakarsanız sağlık endüstrisinin medikal alandaki dünya devleri ülkemizde yer alıyorlar. Fakat dünya devlerinin bu pazarın gereklerine uygun pazarlama ve satış stratejilerini burada çok fazla uygulamadıklarını görüyoruz, bu durum hayli ilginç. Bu da sanıyorum, bu ürünlerin ülkemizdeki aracı şirketlerden, distribütörlerden kaynaklanıyor. Bayi şirketlerin iş yapma biçimleri gözden geçirilmelidir diye düşünüyorum. Daha doğru bir yapılanmaya gidilmelidir.

TibbiMumessil.Com: Yaptığınız tespite bir örnek olması açısından, Tyco-Covidien medikal alanda bir dünya devi. Yakın zamanda tüm ürünlerinin satış ve pazarlamasını distrübitörlerinden geri çekerek bizzat kendisi yapmaya başladı. Bu gelişme bahsettiğiniz durumla da örtüşmekte.

  Sn.Gökhan Akdoğan: Tyco bu kararı çok cesaretle verdi ve uygulamaya başladı. Bundan sonra Türkiye’de çok uluslu birçok şirket benzer uygulamaya geçecektir. Hakikaten işin doğrusu da bu.

Bunların yanı sıra asıl önemli nokta, insan sağlığı ile ilgili bir ürünün, medikal bir malzemenin, satışının yapıldığı noktanın bir kurum tarafından akredite edilmesi lazım. Nasıl ilacı eczacı dışında hiç kimse satamıyorsa, medikal malzeme satışı konusunda da benzer bir uygulamanın mutlaka yapılması lazım, bence en büyük eksik bu.

Ülkemizde sayısını bilmediğimiz, ancak tahmin ettiğimiz binlerce medikal bayi var. Bana söylenen rakam 20.000 civarında, neredeyse ülkemizdeki eczane sayısı kadar medikal bayi mevcut. Bunun ötesinde ülkemizde 7-8 bin ilaçtan bahsedilirken, 50-51 bin çeşit medikal malzemeden bahsedilmekte. Bu kadar çok çeşidin gerekliliği tartışılabilir.

Ülkemizdeki birtakım yasa ya da kuralların serbestliği nedeniyle, birbirine benzer çok sayıda ürünün piyasada bulunması, birbirinden farklı standartlardaki noktalarda satışa sunulması ve geçmiş yıllardaki fiyatlandırmanın çok doğru yapılmaması gibi noktalar medikal endüstride yaşanan önemli boşluklar olarak göze çarpmakta.

Aslında bunlar bir düzene girerse, bu endüstriyi oluşturan aktörler ve devlet tarafından doğru belirlenmiş kurallarla çerçevelenirse, medikal endüstride iş yapma potansiyeli çok ciddi biçimde büyüyecek.

HomeCare’de medikal sektördeki önemli pazarlardan biri olmaya aday. Evde bakımın hizmet kısmına yönelik yasalar hızla çıkar, hizmet doğru fiyatlandırılır, geri ödeme sistemleri içinde yer alır ve hizmetin kalitesi doğru denetlenirse, devlet bu alandaki sağlık harcamalarında ciddi tasarruf sağlayacaktır. Devlette konuya böyle bakıyor ki, evde bakım yasasının çıkmasına yönelik çalışmalar hızlandı. Yasanın çıkmasıyla, hem devletin sırtındaki yükün ciddi oranda azalması hem de hastanın evinde doğru tedaviyi almasına yol açacak.

 
Arkadaşınıza Göndermek İçin Tıklayınız.
 

   Aktif Forum
->Daiichi sankyo bilgi
->Bionerica hakkinda
->Elemeli mülakatta nasıl...
->Satış ekibi için dış...
->Recordati ilaç hakkında...
->Son maaş durumları
->Intendis
->Koçak onkoloji grubu...
->Rompharm
->İlko ilaç
Foruma gitmek için tıklayınız »
© 1999 - 2021 TibbiMumessil.Com - Her hakkı saklıdır. Tibbi Mümessil :: CV Oluştur :: İlaç Firmaları :: Medikal Firmalar :: Forum :: Kullanım Koşulları :: Kariyer Notları :: İletişim :: Ana Sayfa
Hakkımızda Forum Firmalar Bireysel Üye Kurumsal Üye Ana Sayfa Ana Sayfa Ana Sayfa Tıbbi Mümessil Com :: Sağlık Sektörü, İnsan Kaynakları :: Şifrenizi Tekrar Oluşturmak İçin Tıklayınız Yeni Üye Olmak İçin Tıklayınız Ara