İş Ara :  Tüm Türkiye İlan Ara
Bölge müdürünü kaderiyle baş başa bırakırsanız tabi hatalar yapar, ağaçları devirir. O a..
Yayınlayan: TibbiMumessil.Com   ( 14.07.2008 )
Bölge müdürünü kaderiyle baş başa bırakırsanız tabi hatalar yapar, ağaçları devirir. O ağaçlar da insan. Bu hataları en aza indirmenin yolu eğitimi sürekli kılmaktır.
Bölge müdürünü kaderiyle baş başa bırakırsanız tabi hatalar yapar, ağaçları devirir. O ağaçlar da insan. Bu hataları en aza indirmenin yolu eğitimi sürekli kılmaktır.

TibbiMumessil.Com: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Sn. Yurdakul Temel: Uludağ Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Yaklaşık 16 yıldır sektördeyim. Sektöre Tıbbi Satış Mümessili olarak başladım. Sırasıyla ; Bölge Müdürlüğü, Tanıtım Müdürlüğü, Satış-Pazarlama Müdürlüğü ve Genel Müdür Yardımcılığına kadar değişik pozisyonlarda çalıştım.

Bu görevleri Glaxo,Toprak ilaç,Lilly,Abbott ve Biomeks İlaç firmalarında yürüttüm.Ocak 2008’den bu yana da Koçak İlaç’ta 11 bölge müdürünün ve 119 Mümesssil arkadaşımın bağlı olduğu Farma-1’in Tanıtım Müdürlüğü sorumluluğunu yürütüyorum. En aşağıdan bu kademelere geldiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Çünkü; yönetici olarak herhangi bir karar alırken, hangi kademedeki insanların bundan nasıl etkilenebileceğini birebir yaşamış bir insan olarak, bu deneyimleri kazanmış olmanın büyük bir şans olduğunu düşünüyorum.

TibbiMumessil.Com: Tıbbi Satış Mümessillerinin endüstrideki rolü ve fonksiyonunu nasıl tanımlıyorsunuz?

Sn. Yurdakul Temel: Müşterilerimizle birebir direk temas kuran çok kritik bir noktada bulunuyorlar. Siz merkezden tanıtım stratejileri, tanıtım mesajları gibi pek çok strateji belirleyebilirsiniz, bunu son noktada uygulayanlar Tıbbi Mümessillerimiz. Şirketleri direk temsil eden kişiler oldukları için şirketin vitrinini oluşturuyorlar. Bu nedenle müşteri-mümessil ilişkisi ön plandadır. Mümessil müşterinin gözünde firmanın önüne geçer çoğu zaman. O nedenle temsil yeteneği açısından hem şirketi, hem de ürünleri temsil etmesi açısından çok kritik ve önemli bir pozisyon. Kendi adıma da sahada çok özveriyle çalışan, çalışma arkadaşlarım, ekip arkadaşlarım Tıbbi Mümessiller. O nedenle de her fırsatta soluğu onların yanında alırım. Onların beklentileri, sahada birebir aldıkları itirazları, soğuk-sıcak satışta yaşadıkları sorunlar, şirket merkezinin stratejileri ile ilgili değiştirebileceğimiz neler var? diye bakarım. Onlara nasıl destek olabiliriz? Tüm bunları gözlemlemek ve sahanın enerjisini almak için her fırsatta sahadayım. Mümessil arkadaşlarımla yaptığım bu çalışmalar benim için hem çok önemli hem de motive edici. Merkezde bir toplantı olduğunda, sahanın enerjisi ve sahayı birebir gözlemleyen birisi olarak var olduğunuz için toplantılarda daha katılımcı ve çok daha üretken olabiliyorsunuz.

TibbiMumessil.Com: Bölge Müdürlüğünün endüstrideki rolü ve fonksiyonu nedir?

Sn. Yurdakul Temel: Firmalar arasında bölge müdürünün görev tanımları ve bu pozisyondan beklentiler açısından, farklılık arz edecektir. Endüstride bölge müdürlerinin çok kritik görev üstlendiklerini düşünüyorum. Çünkü birebir insanları yani mümessilleri teslim ettiğiniz kişiler. Çoğu zaman üniversiteden yeni mezun olmuş, genç, pırıl pırıl insanların sorumluluğunu verdiğiniz kişiler. Genç arkadaşların Tıbbi Mümessilliği meslek olarak benimsemesinde, bu mesleği sevmelerinde, bu mesleği uzun süre devam ettirmelerinde çok önemli payı olan insanlar. Tıbbi Mümessillerin bireysel ve mesleki gelişimlerinde, iş ahlakı edinmelerinde, ekip davranışı sergilemelerinde ve bu işin inceliklerinin öğrenilmesinde en etkin insanlar. Bu açıdan kritik bir pozisyon. Diğer taraftan, stratejilerin paylaşılmasında en önemli ara kademe orası. Çoğu zaman yıl içerisinde ekiplerle birebir karşılaşmıyorsunuz. Tüm stratejilerinizi, merkezde alınan kararları bölge müdürlerinize iletiyorsunuz. Onlar aracılığıyla da mümessillerinize iletildiğini düşünüyorsunuz. Ama çoğu zaman bunun çok sağlıklı yapılmadığını maalesef görüyorsunuz. Hatta şirketin kurum kimliğinin bile bölgede yansıtılmadığını, yaşatılmadığını görüyoruz. Tabiri caiz ise, orada bölge müdürü kendi bayrağını çekiyor. Kendi krallığını oluşturuyor. Geçmişte bu örneklere şahit olduk.

Özetle bölge müdürünün en kutsal görevi insan yetiştirmek. Tıbbi Mümessillerimizin kişisel gelişimlerine katkı sağlayan, onlara fırsat tanıyan, onların bu mesleği benimsemelerinde en kritik kişiler. Bir mümessil çok çalışkan olabilir. Ama yolu ve yöntemi yanlış olabilir. Ona yol gösteren, onun önünü açan Bölge Müdürüdür. En stratejik konu bu bölge müdürleriyle ilgili.

TibbiMumessil.Com: İnsanlar şirketlere gelirler ancak, insanlar yüzünden işten ayrılırlar diye bir söylem var. Bu yönüyle Bölge müdürleri de Tıbbi Mümessil kayıplarının önemli bir bölümünden sorumlular.

Sn. Yurdakul Temel: İşinizdeki mutluluğa direk etki eden etmenler; şirketin kurumsal kimliği, sosyal imkanları, çalıştığınız ürünlerden daha önemli olan birebir rapor ettiğiniz insanla olan iletişim ve ilişkilerinizdir. Bu her pozisyon için geçerli. İçinde bulunduğunuz kurumdan daha çok, birebir temasta olduğunuz yöneticiyle ilgili ciddi sıkıntılarınız varsa, orada ilişki sağlıklı ve çok uzun süreli olmuyor.

 TibbiMumessil.Com: Tıbbi Mümessil mesleğinde son yıllarda ciddi sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Geçmişte firmaların sunduğu olanaklar, en üst düzeyde insan kaynağını çalıştırmaya imkan sağlıyordu. Mesleğin görev tanımı da yeterlilikleri yüksek insan çalıştırmayı gerektiriyor. Örneğin; geçmişte insanlar Tıbbi Mümessillik mi? Öğretmenlik mİ? Dediğinizde bu mesleği tercih ederlerdi. Şimdi durum tersine dönmüş durumda. Hem meslek zorlaştı, hem de sektörün sunduğu imkanlar ortalama olarak azaldı. Bu durum; yüksek nitelikte insan çalıştıran endüstri için sorun oluşturacak mı?

Sn. Yurdakul Temel: Çalışanlarına eskisi kadar imkan sunamamak bir sıkıntı olduğu kadar sektörün karşılaştığı insan profili de eskisi gibi değil. Yeni nesil; hedefleri tam ortaya koymuş, ne istediğini bilen insan profilinden uzak. İnsanlar çok hızlı terfi bekliyorlar. Bunu aşmak için çoğu firma; ara kademeler yarattı. Beklentileri yönetmek için yönetici havuzlarına aldılar insanları. Bunları belli eğitim programlarına aldılar, onlarla görüşme-mülakatlar yaptılar. Bir süre sonra bu insanlar ne mümessil kaldılar ne de yönetici oldular, arada kaldılar. Çok sağlıklı yürümedi bu uygulama. İnsanların beklentileri çok yüksek. Ürettikten sonra talep etmeye evet, ama üretmeden, bir değer ortaya koymadan talep etmeyi çok doğru bulmuyorum.

Bir de satış-tanıtım işi motivasyon gerektirmekte. Kişisel motivasyon çok önemli bizim mesleğimizde. Şampiyon Satıcının El Kitabı’ında şöyle yazar: “Satışın her gününde acı vardır”. Her gün canınızı yakan bir olay mutlaka olur. Sabah sıkıcı bir şeyle karşılaştığınızda akşama kadar gün dağılırsa bu işi yapamazsınız.  Kolay dağılan bir insansanız bununla baş edemezsiniz. Kendi kendine motivasyon, zorluklarla baş edebilmek, stresle baş edebilme gibi becerileri yeni nesilde, eski nesil kadar yüksek değil.

 
Arkadaşınıza Göndermek İçin Tıklayınız.
 

   Aktif Forum
->Daiichi sankyo bilgi
->Bionerica hakkinda
->Elemeli mülakatta nasıl...
->Satış ekibi için dış...
->Recordati ilaç hakkında...
->Son maaş durumları
->Intendis
->Koçak onkoloji grubu...
->Rompharm
->İlko ilaç
Foruma gitmek için tıklayınız »
© 1999 - 2021 TibbiMumessil.Com - Her hakkı saklıdır. Tibbi Mümessil :: CV Oluştur :: İlaç Firmaları :: Medikal Firmalar :: Forum :: Kullanım Koşulları :: Kariyer Notları :: İletişim :: Ana Sayfa
Hakkımızda Forum Firmalar Bireysel Üye Kurumsal Üye Ana Sayfa Ana Sayfa Ana Sayfa Tıbbi Mümessil Com :: Sağlık Sektörü, İnsan Kaynakları :: Şifrenizi Tekrar Oluşturmak İçin Tıklayınız Yeni Üye Olmak İçin Tıklayınız Ara