İş Ara :  Tüm Türkiye İlan Ara
HERKESİN AKLINDA BİR KARİYER VAR ÖYLE DEĞİL Mİ?
Yayınlayan: TibbiMumessil.Com   ( 19.01.2011 )
HERKESİN AKLINDA BİR KARİYER VAR ÖYLE DEĞİL Mİ?
HERKESİN AKLINDA BİR KARİYER VAR ÖYLE DEĞİL Mİ?

Kariyer 21. yüzyılda artık insanların dilinden düşmeyen bir kavram. “Kariyer” ve “yaşam” artık bireyler için vazgeçilmez sözcükler. Eğitimli bir gence “Kariyer nedir? Diye sorsak hemen ve kolayca “iş hayatında en tepeye çıkmak" olarak tanımlar. Oysa kariyer öncelikle bir bireyin hangi alanda, hangi işi yapabileceğini, nelere yeteneğinin olup olmadığını sorgulamasıdır. Kariyer aslında insanın yaptığı işi en güzel ve en mükemmel şekilde yapması; sonuçlarıyla da mutlu olmasıdır.

İş hayatında çalışan ve çalışmaya başlayacak olan bireyler bu basit soruyu sormaya cesaret edebildiler mi? Ne yazık ki hayır! Aslında bu onların bir yanılsaması değil…. Ülkemizin eğitim gerçekleri bu kötü sonucu doğururken, bununla birlikte, küreselleşme ve kapitalist sistem insanlara düşünme fırsatı vermeden, hemen sonuç üretmeleri için onları sistemin ögesi haline getirmektedir. Daha baştan “herhangi bir üniversiteye girsem bana yeterli” diyen bir genç o istemediği, fakat bitirmek zorunda olduğu okulu bitirdikten ve diplomayı aldıktan sonra hemen iş aramaya başlar. Ve eğitimli bir genç olarak hiç farkında olmadan iş görüşmesinde ”ne iş olsa yaparım” der. Peki, pilot olabilir misiniz? Ya da astronot ya da tır şoförü? Sorular basit; cevapsa “Hayır”. Zaten o genç istemediği bir okulu bitirdi. Ama işin iyi tarafı karşılaşacağı zorlukları ya da sorunları görmezden gelerek hemen çalışmak istiyor. Ülkemizde sürekli olarak işsizlikten bahsedilirken, “eğitimli 2,5-3 milyon insan işsiz derler” ki bu doğrudur.

Öte yandan sistemin başındakiler şu soruyu sorabilirler mi? “Çalışanlar ne kadar mutlu?” Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; çalışanların çoğu mutsuz ve sevmedikleri işleri yapmak zorunda olduklarını biliyorlar ve o sistemin içerisinde ya kendilerini öğütüyorlar ya da sistemin içinde herhangi bir köşede fark edilmeyi bekliyorlar, hem de bunu hiç hak etmeden. Ya da hemen ailelerini, yöneticilerini, çalıştığı kurumları suçluyorlar. Yani işin özeti kolaya kaçıyorlar.

Çözüm mü? Artık genç bireylerin sistemin öğesi olmayı kabul etmeden, bulundukları sistemi sorgulamaları gerekiyor. Artık neleri daha iyi yapıp yapmayacaklarını sorgulayıp, bir nevi kurumsal bir firma gibi kişisel swot analizlerini yapmaları gerekiyor.  Geleceğe daha güvenli bakmak, daha üretken olmak, çok okuyup çok araştırmak gerektiğini de herhalde söylemeye gerek yok.

Artık devir suçlama devri değil, çözüm üretme devridir. Hayata sıkı sıkı sarılıp, çok okuyup, çok üretip, yeni bir dünya oluşturmak için tıpkı Konfüçyus’un dediği gibi “karanlığa küfretme; bir mum al ve yak” felsefesini dikkate alıp hareket etmek gerekiyor.

O halde bekleme; zaman kıymetli, harekete geç !

Ankara Bora Tıbbi Mümessili
Kemal UYSAL

 
Arkadaşınıza Göndermek İçin Tıklayınız.
 

   Aktif Forum
->Daiichi sankyo bilgi
->Bionerica hakkinda
->Elemeli mülakatta nasıl...
->Satış ekibi için dış...
->Recordati ilaç hakkında...
->Son maaş durumları
->Intendis
->Koçak onkoloji grubu...
->Rompharm
->İlko ilaç
Foruma gitmek için tıklayınız »
© 1999 - 2021 TibbiMumessil.Com - Her hakkı saklıdır. Tibbi Mümessil :: CV Oluştur :: İlaç Firmaları :: Medikal Firmalar :: Forum :: Kullanım Koşulları :: Kariyer Notları :: İletişim :: Ana Sayfa
Hakkımızda Forum Firmalar Bireysel Üye Kurumsal Üye Ana Sayfa Ana Sayfa Ana Sayfa Tıbbi Mümessil Com :: Sağlık Sektörü, İnsan Kaynakları :: Şifrenizi Tekrar Oluşturmak İçin Tıklayınız Yeni Üye Olmak İçin Tıklayınız Ara